poniedziałek, 23 sierpnia 2010

dziurawiec zwyczajny

Na łąkach już tylko gdzieniegdzie są pojedyncze żółte kwiatki dziurawca, ale dopiero dzisiaj nadszedł czas, aby stał się on głównym bohaterem mojego posta.
Kiedyś przypisywano mu działanie magiczne. Chociaż ma zastosowanie lecznicze trzeba na niego uważać, bo powoduje nadwrażliwość skóry na światło słoneczne. Zajmijmy się jednak pozytywnymi właściwościami tego ziółka. Dziurawiec dobrze działa na układ nerwowy i pokarmowy.
NAPAR Z DZIURAWCA: 2 łyżki stołowe kwiatów i młodych pędów dziurawca zalać 2 szklankami wrzątku. Doprowadzić do wrzenia, następnie odstawić na 10 minut pod przykryciem. Przed piciem przcedzić. Herbatka poprawi nastrój i trawienie.
Przepisów na olej jest kilka. Ja przez przypadek wybrałam ten, w którym na efekt końcowy czeka się najdłużej :) TUTAJ  na przykład jest wersja krótsza.

OLEJ Z DZIURAWCA ZWYCZAJNEGO
* 2 szklanki (500ml) oliwy z oliwek
* 50g kwiatów z dziurawca zwyczajnego
* 1 kolorowy, szklany słój (może być brązowy, niebieski lub zielony)
Nazbieraj kwiatów dziurawca zwyczajnego w suchy i słoneczny dzień. Umieść je w słoju i zalej oliwą. Trzymaj z dala od światła, mieszając regularnie. Maceruj przez 2 miesiące, następnie odcedź.
Olej ma właściwości dezynfekujące, łagodzi rany i oparzenia. Można użwać go do masażu. Żeby miał przyjemniejszy zapach można dodać trochę olejku np. lawendowego. No i oczywiście zapalić zapachowe świeczki, włączyć relaksującą muzykę, masaż napewno będzie udany... rozmarzyłam się :)
u. >I<

1 komentarz:

  1. W przypadku naparu z dziurawca, który ma wspomagać leczenie depresji, nie będzie skuteczny ten na bazie wody. A to dlatego, że aktywna substancja nie rozpuszcza się w wodzie. Lepsza będzie więc nalewka z dziurawca na bazie alkoholu.

    OdpowiedzUsuń