poniedziałek, 15 kwietnia 2013

Maki.


Zaczynamy trzecią kolejkę journalowania ze sztuką. Tym razem padło na skandynawski design. Znacie maki "Unikko"? Na pewno skojarzycie, bo to wzór, który zawojował cały świat. Jest to częsty motyw wykorzystywany w modzie i dekoracji wnętrz. Kultowy wzór z charakterystycznym uproszczonym motywem kwiatów "Unikko" to sztandarowy produkt fińskiej marki Marimekko. Kiedy w 1964 r. Maija Isola projektowała "Unikko", zrobiła to trochę na złość, bo w Marimekko zastrzegli, że interesują ich pomysły nowoczesne,  żadnych kwiatków. Ale akurat te kwiatki są bardzo nowoczesne do dziś. Wzór "Unikko" pojawia się na wszystkim: na pościeli, porcelanie, meblach, lampach, kosmetykach, skarpetkach, serwetkach, parasolkach... Pojawił się na kolekcjonerskiej monecie, doczekał się napisu googlowego, zawojował też świat gier komputerowych. Po więcej ciekawostek warto zajrzeć na firmowy blog Marimekko --->klik.


I jeszcze kilka zdań o autorce tego wzoru:
Maija Isola (1927-2001) projektantka nadruków tkaninowych. Finka. Studiowała malarstwo w Helsinkach. Była śmiałą i wszechstronną artystką. Interpretowała wydarzenia swojego czasu ze swojej własnej unikalnej perspektywy i przepowiadała przyszłe trendy. Jej prace to ponad 500 nadruków - doskonały wybór wzorów reprezentujący różne tematy i techniki. Czerpała inspiracje z tradycyjnej sztuki ludowej, współczesnej sztuki wizualnej, natury oraz licznych podróży po świecie. Typowe dla jej nadruków są czyste linie oraz jasne i wesołe kolory.


Wzór nastroił mnie wiosennie i domowo. Wiosennie, bo tęsknie za polnymi kwiatami na łące za domem. Domowo, bo skandynawski design oglądam ostatnio regularnie przy okazji szukania inspiracji wnętrzarskich. W związku z tym w journalu powstała moja wersja makowego obrazka. Zerknijcie co przygotowały dziewczyny: Lejdi, Antilight i Noomiy.

***
Poniedziałek to jakiś taki śmieszny dzień tygodnia, w którym pojawia się dużo nowych scrapowych publikacji. Może wynika to z tego, że w weekend można scrapować po nocach, bez wizji zaspania do pracy, więc scraperki szaleją. A może z tego, że zazwyczaj na początku tygodnia zapał i werwa jakoś bardziej dopisują. Rozpasałam się poniedziałkowo i ja! Moje prace są dziś w kilku wirtualnych miejscach. Pokażę je tu pojedynczo opatrzone komentarzem, ale jeżeli jesteście ciekawi co naprodukowałam ostatnio zajrzyjcie na blogi:  Przyklej to! i Art-piaskownicę..
Pełnego energii tygodnia!
u. >I<

5 komentarzy:

 1. Z tym poniedziałkiem masz racje. Przeglądam nowe wpisy na blogach i ta lista zdaje się nie mieć końca. :)
  Lubię twój wpis, w ogóle ta edycja podbiła moje serce, bo uwielbiam maki. Chyba się zainspiruję Wami. :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo stylowy makowy obrazek!!! Lecę oglądać resztę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. piona! właśnie się doliczyłam, że mam dziś prace w 5 miejscach :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajne te maczki :) A mi cały czas chodzą po głowie "czerwone amki na monte casino…" nie moge tego jednak z glowy wywalić :P

  OdpowiedzUsuń